Jak wykonuje się nadruki na tkaninach metodą termotransferową?

nadruki na tkaninach metodą termotransferową

Jak wykonuje się nadruki na tkaninach metodą termotransferową?

W świecie nowoczesnych technologii nadruki na tkaninach metodą termotransferową stanowią popularny sposób personalizacji ubrań, akcesoriów czy gadżetów tekstylnych. Ta innowacyjna metoda umożliwia przeniesienie wzorów na tkaninę poprzez zastosowanie ciepła i ciśnienia. Poniżej przeczytasz, jak ten proces odbywa się i dlaczego zdobył taką popularność.

Proces nadruku metodą termotransferową

Wybrany wzór nadruku jest drukowany na specjalnym nośniku za pomocą farb termotransferowych. Nośnikiem może być papier termotransferowy lub folia, w zależności od konkretnego procesu i zastosowanej technologii. Następnie papier termotransferowy z nadrukiem jest kładziony na tkaninie, a całość poddawana jest działaniu ciepła i ciśnienia, na przykład za pomocą prasy termotransferowej. W wyniku tego procesu farby przechodzą ze specjalnego nośnika na tkaninę. Po zakończeniu procesu przenoszenia, tkanina jest schładzana, a nośnik (papier termotransferowy lub folia) jest usuwany. To etap, w którym wzór staje się trwałą częścią tkaniny. Ostatnim krokiem jest wykończenie tkaniny w celu zabezpieczenia nadruku.

Czym druk termotransferowy różni się od druku solwentowego?

Druk termotransferowy i druk solwentowy na koszulkach to dwie różne metody, które stosuje się w różnych kontekstach i dla różnych celów. Druk solwentowy polega na użyciu farb solwentowych, które są ciekłe i zawierają rozpuszczalniki chemiczne. Druk solwentowy jest szeroko stosowany do wydruków na banerach, foliach samoprzylepnych, plakatach czy innego rodzaju powierzchniach zewnętrznych. Farby solwentowe są odporne na warunki atmosferyczne, co sprawia, że są idealne do zastosowań na dworze. Nie jest to metoda, którą można wykorzystać do produkcji nadruków na ubraniach, tak jak ma to miejsce w przypadku druku termotransferowego.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.