3 najpopularniejsze metody drukowania

drukowanie

3 najpopularniejsze metody drukowania

Pierwsze powielenie obrazu i tekstu nastąpiło w Egipcie 2400 lat p.n.e. za pomocą stempla, którym ozdabiano gliniane tablice. Pierwotne techniki druku, używające papieru, zostały wynalezione na początku 7 wieku n.e. W Polsce pierwsze drukowane teksty powstały na początku XV wieku. Techniki drukowania uległy znacznym modyfikacjom wraz z rozwojem technologii. Oto 3 najpopularniejsze dziś metody.

Druk offsetowy

Jest najpopularniejszy, ponieważ dotyczy drukowania podłoża papierowego w bardzo dużych ilościach. Mamy tu więc do czynienia z książkami, gazetami, dokumentami, reklamami czy ulotkami. Wykonuje się go za pomocą naświetlania światłoczułej blachy, będącej formą drukarską. Technika offsetowa zapewnia powtarzalność wydruku i wysoką jakość otrzymanego produktu.

Sitodruk

To druga najpopularniejsza metoda, umożliwiająca wykonywanie nadruku zarówno na papierze, jak i na innych powierzchniach, jak drewno, wyroby skórzane, tworzywa sztuczne, a także tekstylia. Jest wykorzystywana najczęściej do produkcji gadżetów reklamowych, np. koszulek dla firm. Drukarnie sitodrukowe wykorzystują matryce, przypominające siatkę w sicie, w której zakrywa się miejsca niedrukujące, a następnie przeciska się przez matrycę farbę. To jedna z najtańszych metod, w której można dokonać druku w niewielkim nakładzie.

Druk solwentowy

Jest metodą drukowania wielkoformatowego, chętnie wykorzystywaną na plakatach, tablicach, ściankach reklamowych, foliach samoprzylepnych, rollbanerach, plakatach filmowych czy na wystawach sklepowych. Do druku wykorzystuje się specjalne plotery i farby, zawierające rozpuszczalniki organiczne. Farby solwentowe stosowane są tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania farb wodnych. Otrzymany druk jest bardzo trwały, odporny na czynniki atmosferyczne, ścieranie i blaknięcie.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.