Jak stworzyć projekt graficzny?

projekt

Jak stworzyć projekt graficzny?

Zlecając drukarni wykonanie nadruku lub wydrukowanie określonej grafiki, masz dwa wyjścia: możesz zlecić przygotowanie projektu grafikowi lub stworzyć projekt sam. O czym trzeba pamiętać, tworząc taki projekt graficzny?

Projekt dostosowany do technologii druku

Przed przystąpieniem do tworzenia projektu, zwróć uwagę na to, jaka technologia druku wykorzystywana jest w danej drukarni. Inne parametry projektu będą obowiązywać dla druku solwentowego, a inne dla termotransferowego. Dlatego warto najpierw dopytać drukarnię o wymagania techniczne, dotyczące przesyłanego pliku.

Pamiętaj o kolorach i spadach

Właściwy dobór palety kolorów oraz proporcji nafarbienia, to pewność wysokiej jakości druku. W przypadku drukarni jest to CMYK, dzięki któremu kolory na wydruku będą takie, jak projektowane.

Obowiązkowo trzeba pamiętać o spadach i marginesach, czyli fragmentach projektu, które zostaną odcięte. Jeśli zabraknie takich krawędzi, gotowy nadruk może posiadać białe lamówki na brzegach. Najczęściej drukarnie proszą o 3-5 mm spadu. Zwróć również uwagę, aby brzegi Twojego projektu nie zbliżały się do krawędzi spadu.

Zwróć uwagę na rozdzielczość i format pliku

To bardzo ważne. Tworzony przez Ciebie projekt musi mieć na tyle dobrą rozdzielczość, aby po wykonaniu nadruku nie okazał się rozmyty i „rozpikselowany”. Dla niewielkich projektów, wielkości wizytówki czy nadruku na kubku, zaleca się używanie rozdzielczości 300 dpi. Im większy nadruk końcowy, tym lepszej jakości musi być projekt.

No i format pliku. Większość drukarni prosi o przesłanie projektu w pliku PDF. Do nadruków na kubki wystarczyć może już JPG. Zdarzyć się może także, że drukarnia poprosi Cię o plik TIF.

Jeśli nie jesteś pewny, czy dasz radę stworzyć projekt według zaleceń, zawsze możesz taką usługę zlecić grafikom z drukarni.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.